Powder Keg Cup Division Champions

2019-03-25T08:49:40+00:00March 24th, 2019|

After three hard-fought, impressive, and fun-filled races, the 2019 Powder Keg Cup has come to an end!

Race #1 Recap & Results
Race #2 Recap & Results
Race #3 Recap & Results

Overall division champions were crowned based on the average of a racer’s best two scores.

MEN’S SKI DIVISION

  1. Alex Burkhart – 50
  2. Brian Lieb – 48
  3. Ray Imel – 44

WOMEN’S SKI DIVISION

  1. Iris Neary – 50
  2. Laura Maruhashi – 49
  3. Kate Glover – 46

MEN’S SPLITBOARD DIVISION

  1. Lucas Merli – 50
  2. Croix Fylpaa – 45
  3. Curry Cunningham – 37.5

WOMEN’S SPLITBOARD DIVISION

  1. Jordan Callahan – 50
  2. Keri Williamson – 45
  3. Krista Oke – 40

MEN’S TELE DIVISION

  1. Todd Bailey – 50
  2. Sean Eisele – 47.5
  3. Hiram Henry – 45

WOMEN’S TELE DIVISION

  1. Angel Drobnica – 50
  2. Julie Bednarski – 45
FINAL STANDINGS [PDF]

MENS SKI

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Alex Burkhart 34:30 50 31:14 50 50
Brian Lieb 37:56 48 36:15 48 48
Ray Emel 39:38 44 37:01 44 37:30 42 44
Dan Rondeau 40:27 40 40:20 38 43:21 32 39
Jacob Von Baalen 41:54 34 37:12 44 39
Seth Koch 42:46 30 40:01 40 35
Conor Odea 46:10 30 42:21 34 32
Ben Hines 52:20 30 47:44 34 32
Jason Fagel 54:47 30 49:13 30 46:45 30 30
Sean O’Neil 48:01 30 44:08 30 30
Sam Miller 52:46 30 45:45 30 30
Nolan Davis 55:15 30 56:56 30 30
SINGLE RACE PARTICIPANTS
Thor Lindstam 35:24 50
Matt Callahan 31:59 48
Eric Orvaski 37:01 46
Eric Dahl 38:13 46
Reid Harris 34:18 46
Colin Shanley 40:17 42
Peter Otsea 38:54 42
Aaron Prussian 37:41 40
Dan Kirkwood 40:47 38
Bryan Hitchcok 38:24 38
Ed Shanley 40:50 36
Finn Morley 41:11 36
Alex Andrews 40:14 36
Matt Catterson 41:57 32
Jack Emel 47:49 32
Ben Bialek 49:01 30
Ron Flint 45:27 30
Kevin Stell 45:39 30
Lee Schallter 47:24 30
Charles Sidlinger 52:40 30
John Wright 53:45 30
Max Lenny 1:05:59 30
Kevin Walsh 49:17 30
Ron Bremmer 61:43 30
Kevin Maier 44:22 30
Mike Olsen 57:53 30
Stephen Lee 1:42:07 30

WOMENS SKI

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Iris Neary 40:53 50 37:45 50 50
Laura Maruhashi 41:42 50 41:52 48 38:26 48 49
Kate Glover 44:38 46 43:40 44 41:01 46 46
Suzanne Sauerteig 46:58 44 42:42 44 44
Cheyenne Cueller 49:23 42 46:23 40 41
Hanna Fylpaa 59:44 34 50:01 36 47:19 40 38
Cecille Elliot 55:10 40 50:58 32 48:17 32 36
Naomi Staley 48:22 38 48:13 34 36
Jeanette Cook 57:27 38 56:59 30 34
Molly Trotsel 58:44 36 52:18 30 52:22 30 33
Erin Fagel 53:44 30 48:06 36 33
Sharon Forrest 53:58 30 48:45 30 30
SINGLE RACE PARTICIPANTS
Sarah Matula 43:45 48
Liz Allgood 43:04 46
Jennifer Strumfeld 45:54 42
Katerine Prussian 46:24 42
Chloe Papier 47:20 38
Emily Ferry 50:02 34
Allison Bidlack 62:45 30
Laura Baker 60:30 30
Nettle Hart 61:09 30

MENS SPLIT

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Lucas Merli 39:43 50 35:32 50 34:24 50 50
Croix Fylpaa 45:13 45 44:11 45 42:01 40 45
Curry Cunningham 62:43 35 52:18 40 51:01 30 37.5
Justin Pelkowski 52:17 40 45:55 35 32.5
SINGLE RACE PARTICIPANTS
Dylan Miller 35:33 45

WOMENS SPLIT

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Jordan Callahan 42:11 50 41:50 50 40:03 50 50
Keri Williamson 58:56 45 50:55 45 47:35 45 45
Krista Oke 62:48 40 53:12 40 50:29 40 40

MENS TELE

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Todd Bailey 38:42 50 35:35 50 50
Sean Eisele 38:16 50 36:04 45 47.5
Hiram Henry 39:00 45 42:53 45 36:15 40 45
Craig Good 48:03 40 43:00 40 40
Demian Schane 49:56 30 50:19 35 44:47 35 35

WOMENS TELE

TWO SCORE
RACER RACE #1 RACE #2 RACE #3 AVG
Angel Drobnica 47:20 50 45:29 50 50
Julie Bednarski 65:59 45 59:29 45 45
X